Apie omega-3

Kas yra omega-3?

Daugelis iš mūsų tikrai girdėjo apie omega-3. Bet tuo pačiu metu, daugelis iš mūsų nežino, kas omega-3 yra iš tikrųjų ir kokių privalumų turi. Omega-3 tai riebalų rūgštys būtinos žmonių sveikatai palaikyti, mūsų organizmas pats nepasigamina šių rugščių. Tai reiškia, kad jis turi jas gauti kartu su maistu.

Omega-3 riebalų rūgščių yra randama žuvyse, tokiose kaip, lašišos, silkės, skumbrės ir sardinės.

Omega-3 yra naudingos žmogaus organizmui, kadangi DHR padeda palaikyti normalią smegenų funkciją bei išsaugoti normalų regėjimą, tačiau teigiamas poveikis pasireiškia per parą suvartojant 250 mg DHR. Taip pat, EPR ir DHR padeda palaikyti normalią širdies veiklą. Teigiamas poveikis pasireiškia per parą suvartojant 250 mg EPR ir DHR. Mes dar grįšime prie šios temos vėliau.

Iki šiol buvo atlikta daug tyrimų susijusių su omega-3 ir jų teigiamu poveikiu žmogui. Vieni sako, kad buvo atlikta daugiau negu 10 000 mokslinių tyrimų rodančių omega-3 svarbą ir jų teigiamą poveikį žmogaus sveikatai. Vokietijoje sakoma, kad tokių tyrimų atlikta net 17 000. Vienas dalykas yra tikras – tūkstančiai mokslinių tyrimų įrodo omega-3 naudingą poveikį.

“Kalbant apie riebalus, neturėtume vengt įtraukti į savo mitybos racioną omega-3 riebalų rūgščių. Dvi labai svarbios iš jų – EPA ir DHA – yra randamos riebiose jūros žuvyse, tokiose kaip lašiša, skumbrė, silkė, tunas ar sardinės.”

kapsulki OMF
 

Kasgi yra omega-3, kad jos yra naudingos?

Yra dvi pagrindinės omega-3 riebalų rūgščių rūšys – EPA (eikozapentaeno rūgštis) ir DHA (dokozaheksaeno rūgštis).

EPA mūsų organizmui suteikia pradinę medžiagą iš kurios organizme yra gaminamos biologiškai aktyvios medžiagos vadinamos eikozanoidais. Eikozanoidai tai mažos molekulės, kurios perduoda svarbią informaciją mūsų ląstelių viduje – atradimas, kuris buvo apdovanotas Nobelio premija medicinos ir fiziologijos srityje 1982 metais. Be to, omega-3 riebalų rūgštys EPA ir DHA yra pagrindiniai ląstelių membranų komponentai ir reguliuoja odos, smegenų ląstelių ir akių tinklainės funkcijas.

ES organizacija EFSA (Europos maisto saugos tarnyba) patvirtino, kad omega-3 riebalų rūgštys – ypač EPA ir DHA – turi teigiamą poveikį mūsų organizmui, kai vartojame tam tikrą jų kiekį.

– Paros 250 mg EPA ir DHA dozė padeda palaikyti normaliią širdies veiklą
– Paros 250 mg DHA dozė padeda palaikyti normalias smegenų funkcijas
– Paros 250 mg DHA dozė padeda išsaugoti normalų regėjimą

Tačiau norime priminti, jog svarbu įvairi ir subalansuota mityba bei sveikas gyvenimo būdas.

Kaip galiu būti tikras, kad gaunu pakankamą omega-3 riebalų rūgščių EPA ir DHA kiekį?

Norėdami įsitikinti, kad gauname pakankamai EPA ir DHA, turime vartoti tinkamą ir įvairų maistą. Abi riebalų rugštys EPA ir DHA yra randamos riebiose žuvyse. Todėl norint būti tikri, jog organizmas gauna pakankamą EPA ir DHA kiekį turime įtraukti riebias žuvis į mūsų racioną.

Bet kiek žuvų turėtume valgyti norėdami būti tikri, jog gauname pakankamai EPA ir DHA?

Norvegijoje yra rekomenduojama valgyti bent 200 gramų riebios žuvies, 2 ar 3 kartus per savaitę – pagal Norvegijos Sveikatos departamentą prie Norvegijos Sveikatos ir socialinės apsaugos ministerijos.

Švedijos Nacionalinė maisto agentūra (Livsmedelsverket) rekomenduoja valgyti žuvį nuo 2 iki 3 kartų per savaitę.

Darbo grupė Arbeitskreis omega-3 el. V. Vokietijoje rekomenduoja kasdien suvartoti daugiau nei 0,3 g svarbių omega-3 riebalų rūgščių EPA ir DHA. Tai reiškia, kad turėtume pagaminti ir suvalgyti du žuvies patiekalus per savaitę, arba kasdien vartoti apie 30 g žuvies.

Šiandien, mažai kas gali būti tikras, jog valgys tiek daug žuvies patiekalų taip reguliariai. Todėl labai gera idėja yra papildyti savo mitybą omega-3 riebalų rūgštimis vartojant maisto papildą kapsulių pavidale.

Ar žinote, kad:

Ar žinote, kad 1982 metais Nobelio premija, skiriama už pasiekimus fiziologijos ir medicinos srityse, buvo skirta už mokslinį tyrimą apibūdinantį pagrindinių signalinių molekulių – eikozanoidų – egzistavimą, kurios yra randamos omega-3 riebalų rūgštyse.

omega3_diagram_8